Jak pozbyć się chrapania

Najlepsze sposoby na chrapanie (bezdech)

ChrapanieChrapanie to problem który dotyczy co trzeciego Polaka, a aż 80% to mężczyźni (badania CBOS). Pomimo że jest to powszechna przypadłość nie każdy zdaje sobie sprawę że może ona być groźna dla zdrowia i doprowadzić do choroby nazywanej obturacyjny bezdech senny. W większości przypadków nieodpowiedni styl życia jest przyczyną chrapania.
Oto kilka sprawdzonych rad, co robić aby pozbyć się chrapania:

 1. Przygotuj sypialnię – optymalna temperaturą do spania to 18-21 stopni Celsjusza, a idealna wilgotność to 40-60%. Podstawową rzeczą jest przewietrzenie sypialni przed spaniem a w zimie ustawienie termostatów kaloryferów na komfortową temperaturę.
  Jeśli masz możliwość skorzystania z nawilżacza powietrza to zrób to. W upalne dni pomocna jest klimatyzacja, niestety jest to już spory wydatek.
  Wszystko to ma zapobiegać wysuszeniu błony śluzowej dlatego niektórzy po prostu przygotowują butelkę wody mineralnej, którą piją w nocy.
 1. Dobierz odpowiednią poduszkę – najlepsza jest poduszka anatomiczna, dopasowująca się do kształtu głowy. Dobór poduszki ma zasadnicze znaczenie, ponieważ zapewnia prawidłowe podparcie głowy, szyi i kręgosłupa co powinno zapewnić zdrowy sen i ograniczyć chrapanie. Jeśli już masz taką poduszkę to jesteś o kolejny krok bliżej do pozbycia się uciążliwego chrapania.
 1. Użyj odpowiedni preparat na chrapanie – dostępny jest preparat który jest specjalnie dobraną mieszanką naturalnych składników takich jak: pieprz cayenne, malpigia granatolistna, dzika róża, eukaliptus. Skutecznie zapobiega on chrapaniu i poprawia jakość snu. Kliknij i dowiedz się więcej
 1. Zmień pozycję w jakiej śpisz – tak, nie jest to prosty punkt ale można choć spróbować to zmienić. Jeśli śpisz na plecach (na wznak) powoduje to opadanie języka ku tyłowi skutkiem czego otwierają się usta i następuje zwężenie cieśni gardła i nosogardła przez co następuje pogłębienie chrapania. Chcąc skutecznie walczyć z chrapaniem połóż się na boku. Dobrej jakości materac spowoduje, że spanie w każdej pozycji będzie wygodne.
 1. Zrezygnuj z używek – nikotyna w papierosach jest przyczyną podrażnienia gardła, zalegania śliny w krtani i tchawicy co utrudnia przepływ powietrza z płuc i powoduje obrzęk śluzówki. Wszystko to skutkuje chrapaniem.
  Dowiedz się więcej jak skutecznie walczyć z paleniem, tutaj kliknij
  Alkohol jak również środki uspakajające i nasenne powodują wiotczenie mięśni gardła i języka co jest kolejną przyczyną chrapania, może warto zrezygnować z alkoholu przed snem lub go znacznie ograniczyć.
 1. Wylecz infekcje – chrapanie może pojawiać się jeśli jesteś przeziębiony i masz niedrożne drogi oddechowe. Katar, zapalenie zatok, powiększone migdałki zmuszają do oddychania ustami co wywołuje chrapanie i bezdech.
 1. Kontroluj wagę – jeśli masz nadwagę, zacznij systematycznie ćwiczyć, zwracaj uwagę co jesz, jeśli nie będzie to rygorystyczna dieta zastosuj suplement diety który pomoże Ci utrzymać prawidłową wagę. Dodatkowo, ruch i dieta poprawi twoje samopoczucie.
  Kliknij tutaj w link i przeczytaj o bezpiecznym sposobie odchudzania

Jeśli powyższe sposoby na chrapanie nie pomagają, tabletki na chrapanie nie pomogły, trzeba pomyśleć o wizycie u lekarza laryngologa.

Czasami chrapanie może być spowodowane:

 • obecnością polipów w nosie
 • przerośniętymi migdałkami
 • krzywą przegrodą nosową
 • wydłużonym podniebieniem miękkim
 • wydłużonym języczkiem
 • obrzęk tkanek spowodowany alergią

w takich przypadkach lekarz może zalecić zabieg operacyjny aby zlikwidować bezdech i uciążliwe chrapanie.

Zanim zdecydujesz się na tak inwazyjną terapię jak zabieg operacyjny warto zastosować choć część metod wcześniej opisanych.

na chrapanie
jak skutecznie rzucić palenie

2 thoughts on “Jak pozbyć się chrapania

 1. Kupiłam mężowi te tabletki jakieś miesiąc temu, mąż nie chce słyszeć o żadnym zabiegu a kupiony spray do gardła,nawet był tani, pomagał tylko przez pierwszą godzinę, zdecydowaliśmy zastosować suplement na chrapanie i dwie rady 1.nowa poduszka taka ortopedyczna i 2.wietrzenie i niższa temperatura w sypialni. Teraz zamawiamy trzy-pak bo taniej a tabletki są skuteczne

 2. Najlepsza rzecz jaką znalazłem to te tabletki na chrapanie, żona zachwycona, już po kilku dniach chrapanie wyraźnie zmniejszyło się (zdaniem żony). Dodatkowo kilka trików nie zaszkodzi a i dla zdrowia warto przed spaniem wywietrzyć sypialnie. Kupuje kolejne opakowanie tabletek na chrapanie, polecam.